Začínáte s běžkami a potřebujete poradit při výběru? Tak to jste tu správně. V tomto textu vás provedeme základními parametry běžek a poradíme, podle čeho by se měli začátečníci při výběru řídit.
Existují dvě základní techniky běhu na lyžích. Klasický styl a bruslení. Klasická technika je jednodušší, na lyžích se svezete i když si techniku neosvojíte perfektně a snáze si u ní zvolíte intenzitu. Když dojdou síly, můžete z klasiky přejít až do chůze a projít se turistickým tempem.
Bruslení je sportovnější, dynamičtější a fyzicky podstatně náročnější. Abyste se bruslením opravdu svezli, musíte vynaložit více energie. Z bruslení také není úplně možné přejít v chůzi a odpočinout si. Výhodou naopak je, že s touto technikou pojedete výrazně rychleji.
Pokud na běžkách začínáte a i obecně jste spíše rekreační sportovec, bude pro vás lepší začít s klasickou technikou. Na bruslení jde pak přejít časem, když vás běžkování chytne a budete ho chtít pojmout víc sportovně. Pojďme si tedy říct více o běžkách na klasiku.
Většinu nakupujících zajímá jako první délka běžky. Tak od ní klidně začněme. Délka běžek závisí na vaší výšce a váze. Běžky pro klasiku by měly mít zhruba o 15 až 30 cm více než kolik měříte. Protože ale musíte běžku při jízdě prošlapovat, záleží i na váze. Pokud jste štíhlejší postavy, vybírejte lyži na dolní hranici tohoto rozmezí, při silnější postavě spíše na horní hranici. Zároveň delší běžka těžšího jezdce více podrží, lyže se vám budou lépe ovládat.
Počítejte také s tím, že když pojedete navlečení do zimního, na zádech batoh s termoskou s čajem a svačinou, budete mít o nějaké to kilo víc.
Neobejdete se ani bez běžeckých holí. Hůlky pro klasickou techniku by měly měřit asi 80% vaší tělesné výšky. Tedy při výšce 180 cm by hůlky měly být cca 145 cm dlouhé.
Ta se udává většinou v tzv. side-cut čísle. To udává buď šířku na špičce, středu a patce lyže nebo se používá šířka prostřední části běžky. Začátečníci by měli volit běžky širší. Tedy s šířkou 45 a více. Pokud jsou na běžce 3 čísla, 45+ by měly mít všechny. Například 49-46-49.
Širší běžky poskytnou větší stabilitu začátečníkům, kteří ještě nemají tolik zvládnutou techniku jízdy. Ovladatelnost a stabilita jsou v začátcích klíčovou vlastností. Užší běžky jsou vhodnější pro svižnější a rychlejší jízdu.
Přesto, pokud jde o vaše první běžky a chcete na nich jezdit jen rekreačně, doporučili bychom spíše běžky šupinové nebo s pásy. Odpadne vám starost s mazáním.
U běžek existují dva základní systémy vázání. NNN (New Nordic Norm) a SNS (Salomon Nordic System). NNN drží botu pomocí dvou menších kolejnic, SNS má jednu větší kolejnici. Systémy bohužel nejsou vzájemně kompatibilní.
V praxi to tedy znamená, že podle zvolené boty musíte vybrat vázání. Největší jistota je mít boty a vázání od stejného výrobce. Případně si pohlídejte právě typ drážek.
Na našem e-shopu jsme pro vás běžky pro začátečníky již vyfiltrovali, nákup tak bude ještě rychlejší.